Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Urząd dysponuje środkami finansowymi KFS na rok 2025 w wysokości 355.100,00 zł.
Nabór wniosków prowadzony będzie od dnia 05.02.2025r. do dnia 19.02.2025r. W przypadku niewykorzystania środków na zasadach określonych w niniejszym naborze, przeprowadzony będzie kolejny nabór wniosków o przyznanie środków KFS.
Przed złożeniem wniosku należy:
- zapoznać się z:
- Priorytetami wydatkowania środków KFS na 2025 rok.
- Zasadami przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej.
- Kierunkowymi wytycznymi dla urzędów pracy.
- Instrukcją składania wniosku o przyznanie środków KFS.
- Listą załączników .
- przygotować załączniki.
- zwrócić uwagę na:
- Wybór adresata wniosku – Pracodawca składa wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.
- Termin rozpoczęcia kształcenia ustawicznego – nie wcześniej niż w miesiącu kwiecień 2025r., co wynika z faktu, iż działania te mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu z Urzędem stosownej umowy.
Wnioski należy składać za pomocą przygotowanego wniosku elektronicznego dostępnego na stronie internetowej www.praca.gov.pl
Dla Wnioskodawcy wniosek jest dostępny po zalogowaniu się i wyborze odpowiedniego kontekstu. Należy wybrać następującą ścieżkę:
Usługi elektroniczne ˃ wnioski o usługi i świadczenia z urzędu ˃ Wnioski pozostałe ˃ Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców (PSZ-KFS).
Wniosek dostępny będzie po wybraniu Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej.
Lista wymaganych załączników do wniosku:
- Program kształcenia ustawicznego opatrzony pieczęcią jednostki szkoleniowej (dotyczy kursów i studiów podyplomowych), który zawiera:
- nazwę kształcenia;
- liczbę godzin kształcenia;
- cenę kształcenia;
- plan nauczania,
- formę zaliczenia.
- Zakres egzaminu wybranego realizatora usługi kształcenia ustawicznego – w przypadku ubiegania się o sfinansowanie kosztów egzaminów;
- Kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do KRS lub CEiDG;
- Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawiane przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących – dotyczy wyłącznie kursów, studiów podyplomowych i egzaminów;
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
- Oświadczenie o otrzymaniu lub nieotrzymaniu pomocy de minimis oraz pomocy publicznej.
Brak któregokolwiek z wymaganych załączników do wniosku wymienionych wyżej spowoduje odrzucenie wniosku.
Do wniosku pracodawca dodatkowo dołącza:
- Pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy oraz składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w jego imieniu – w przypadku gdy pracodawcę reprezentuje pełnomocnik.
- Oświadczenie dot. powiązań z Federacją Rosyjską.
- Klauzula informacyjna RODO.
Ewentualne dodatkowe informacje należy sporządzić jako odrębne załączniki do wniosku.
Wysyłając wniosek elektronicznie należy pamiętać, że musi on wraz z załącznikami zostać podpisany przez osoby upoważnione w odpowiedniej formie. Jeżeli dokumenty będą dołączane w odrębnych plikach, to każdy z nich powinien zostać podpisany z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub z użyciem podpisu potwierdzonego profilem zaufanym.
Priorytety wsparcia kształcenia ustawicznego na 2025 rok.
O środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą ubiegać się Pracodawcy zgodnie z poniższymi priorytetami wyznaczonymi przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub województwie.
Zawody deficytowe są identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów 2025 publikowanego na stronie: https://barometrzawodow.pl
- dla powiatu dąbrowskiego,
- dla województwa małopolskiego.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Aby skorzystać ze środków KFS na działania ujęte we wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego musi być spełniony przynajmniej jeden z w/w priorytetów wydatkowania środków KFS.
Przy rozpatrywaniu wniosku Urząd uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów finansowych.
Więcej informacji można uzyskać w siedzibie tut. Urzędu w pokoju nr 12A (I piętro) oraz pod numerem telefonu 14 642 31 78 lub 642 24 78 wew. 212