Limit środków do rozdysponowania wynosi: 619 760,00 zł
Środki KFS pracodawca może przeznaczyć na:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne, wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
Środki KFS będą wydatkowane zgodnie z priorytetami określonymi przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej tj.:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii
i narzędzi pracy. - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia
z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej. - Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
TERMIN NABORU WNIOSKÓW: od 03.02.2025 r. (poniedziałek)
do 07.02.2025 r. (piątek)
Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców proszę złożyć w formie elektronicznej poprzez platformę: praca.gov.pl (Ścieżka dostępu do wniosku: Usługi elektroniczne > Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu > Wnioski pozostałe> Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (PSZ-KFS) (wymagane opatrzenie dokumentów/korespondencji kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym))
Wniosek złożony poza wyznaczonym terminem nie będzie rozpatrywany. Decyduje data wpływu na platformę www.praca.gov.pl.
Przed złożeniem wniosku zapraszamy do zapoznania się z zasadami przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 r. (Zarządzenie nr 2/2025 wraz z załącznikami dostępne na stronie BIP https://pup.bytow.ibip.pl/public/?id=218842)
Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie, pokój nr 16 oraz pod nr tel.: 59 823 41 26 lub 59 823 41 27.
UWAGA! Wniosek wypełnia się tylko na JEDNO kształcenie ustawiczne
Wniosek należy złożyć wraz z załącznikami (w sekcji załączniki poniżej) wymaganymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie tj.:
- Oświadczenie Wnioskodawcy - Załącznik nr 1 do wniosku
- Klauzula informacyjna - Załącznik nr 2 do wniosku
- Formularze informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis – Załącznik nr 3
- Oświadczenie dot. priorytetu 2 - Załącznik nr 4 do wniosku (jeżeli dotyczy)
- Oświadczenie dot. priorytetu 6 - Załącznik nr 5 do wniosku (jeżeli dotyczy)
- Kopia dokumentu potwierdzającego prawną formę prowadzenia działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub CEiDG. Np. może to być umowa spółki cywilnej wraz z ewentualnymi wprowadzonymi do niej zmianami lub statut w przypadku stowarzyszenia, fundacji czy spółdzielni lub inne dokumenty (właściwe np. dla jednostek budżetowych, szkół, przedszkoli)
- W przypadku, gdy pracodawcę lub przedsiębiorcę reprezentuje pełnomocnik, do wniosku musi być załączone pełnomocnictwo określające jego zakres i podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy lub przedsiębiorcy. Pełnomocnictwo należy przedłożyć w oryginale, w postaci notarialnie potwierdzonej kopii lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby udzielające pełnomocnictwa (tj. osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy lub przedsiębiorcy). Podpis lub podpisy osób uprawnionych do występowania w obrocie prawnym w imieniu pracodawcy muszą być czytelne lub opatrzone pieczątkami imiennymi
- Program kształcenia lub zakres egzaminu
- Wzór dokumentu wystawianego przez realizatora usługi potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestnika kształcenia ustawicznego
- Dokumenty uprawniające realizatora kształcenia do prowadzenia pozaszkolnych form kształcenia ustawicznego
- Certyfikaty jakości świadczenia usług realizatora kształcenia (jeżeli posiada)
- Oferty usług firm wskazanych we wniosku w celu porównania ceny kształcenia ustawicznego z ceną podobnych usług oferowanych na rynku (jeżeli dotyczy)
- Szczegółowe informacje dotyczące uczestnika/ków działań kształcenia ustawicznego.
UWAGA: Środki pochodzące z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mieszczą się w kategorii środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych są zwolnione od podatku. W przypadku, gdy nabywana usługa stanowi usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego jest zwolniona od podatku od towarów i usług pracodawca przekazuje świadczącemu usługę szkoleniową informację o pochodzeniu środków finansowych na sfinansowanie szkolenia z KFS i ich udziale w całkowitym koszcie szkolenia.
*za ewentualne problemy podczas wysyłania wniosku w formie elektronicznej za pośrednictwem praca.gov.pl Urząd nie odpowiada.