Powiatowy Urząd Pracy w Mogilnie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Termin naboru wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy:
od 20 lutego 2025 r. do 24 lutego 2025 r.
Za dzień złożenia wniosku przyjmuje się dzień wpływu wniosku do Urzędu.
W 2025 roku na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców Powiatowy Urząd Pracy w Mogilnie decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymał środki Funduszu Pracy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 368 200 zł.
Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy może złożyć wyłącznie pracodawca. Pracodawcą w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.
Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznawane będą pracodawcom, których wnioski spełniają co najmniej jeden z priorytetów wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku określonych przez Ministra właściwego ds. Pracy:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Pracodawca może wnioskować o środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) z przeznaczeniem na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Wysokość dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy:
- 80 % kosztów, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100 % kosztów w przypadku mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
W 2025 roku w PUP w Mogilnie maksymalna wysokość finansowania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego kosztu szkolenia/kursu wynosi 4 000 zł na 1 uczestnika w roku.
Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy uwzględniane jest:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (przyznany limit podstawowy środków KFS i limit środków rezerwy KFS).
Ponadto środki KFS przyznawane będą w szczególności pracodawcom, którzy dotychczas nie korzystali z dofinansowania na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Termin rozpoczęcia realizacji działań kształcenia ustawicznego:
Urząd nie określa terminu rozpoczęcia realizacji działań kształcenia ustawicznego, o których sfinansowanie/dofinansowanie ubiega się pracodawca, z zastrzeżeniem zapisów zawartych w pkt. 411-43 Zasad przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mogilnie. Ponadto przy ustalaniu terminu realizacji działań kształcenia ustawicznego, o których sfinansowanie/dofinansowanie ubiega się pracodawca, należy uwzględnić termin rozpatrzenia przez Urząd wniosków złożonych w ramach ogłoszonego naboru. Urząd rekomenduje planowanie terminu rozpoczęcia kształcenia nie wcześniej niż 01.04.2025 r.
Wniosek wraz z załącznikami można złożyć w formie:
a) papierowej (np. osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem kuriera),
b) elektronicznej (przez e-Doręczenia, ePUAP, portal praca.gov.pl).
Dokumenty składane w formie elektronicznej powinny być opatrzone podpisem elektronicznym np. kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej (nie jest dopuszczalne przesyłanie do Urzędu skanu wniosku podpisanego podpisem odręcznym). Podpis ten musi być złożony przez pracodawcę lub upoważnioną przez pracodawcę osobę.
UWAGA: Przy składaniu wniosku za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub usług elektronicznych należy uwzględnić czas dostarczenia przesyłki/korespondencji - decyduje data wpływu wniosku do PUP (w przypadku złożenia wniosku w postaci elektronicznej decyduje data wpłynięcia korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych Urzędu).
Formularz wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy dostępny poniżej oraz w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Mogilnie.
Szczegółowe informacje: pokój nr 1, telefon: 52 318 67 42.