Warunki przyznawania pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej:
O pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej może ubiegać się:- osoba bezrobotna, która spełnia przesłanki wynikające z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dalej zwanej ustawą, dla której Urząd ustalił profil pomocy I lub II na podstawie art. 33 ust. 2b i 2c ustawy,
- poszukujący pracy absolwent, oznacza to poszukującą pracy osobę, która w okresie ostatnich 48 miesięcy ukończyła szkołę lub uzyskała tytuł zawodowy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 21c ustawy i jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy,
- student ostatniego roku studiów,
- poszukujący pracy opiekun osoby niepełnosprawnej, który spełnia przesłanki wynikające z art. 2 ust. 1 pkt 16b oraz art. 49 pkt 7 ustawy i jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy jako poszukujący pracy.
Pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej może otrzymać osoba wymieniona powyżej, która:
- nie była karana, w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary,
- nie jest zatrudniona oraz nie wykonuje innej pracy zarobkowej,
- w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki nie prowadziła działalności gospodarczej.
Pożyczki oraz usługi doradcze i szkoleniowe, są przyznawane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Pożyczek udzielają oraz usługi doradcze i szkoleniowe zapewniają pośrednicy finansowi wybierani przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pośrednikiem finansowym może zostać bank lub instytucja finansowa, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1988, z późn. zm.)
Warunki udzielania pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej:
- Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej jest udzielana na podstawie umowy, na wniosek Pożyczkobiorcy, o którym mowa powyżej, po przedstawieniu opisu i kosztorysu zamierzonej działalności gospodarczej, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 20-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
- Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może stanowić do 100% kosztów jej podjęcia oraz sfinansowania usług doradczych i szkoleniowych pożyczkobiorcy.
- Okres spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
- Środki finansowe z tytułu pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są wypłacane przez pośrednika finansowego, na podstawie harmonogramu, po zarejestrowaniu przez pożyczkobiorcę działalności gospodarczej.
- Oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
- Oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, a także pożyczki dla poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych, jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
- Spłata pożyczki jest dokonywana w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy właściwego pośrednika finansowego.
- Pożyczkobiorca nie ponosi opłat i kosztów z tytułu udzielonej pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
Forma zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek:
- Formą zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonej pożyczki, jest weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych.
- W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego zamiast poręczenia dwóch osób fizycznych może być ustanowione inne zabezpieczenie spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek.Podstawą rozliczenia pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są opłacone faktury lub inne równoważne dokumenty księgowe.
Zwrot niespłaconej kwoty pożyczki:
- Pożyczkobiorca jest obowiązany dokonać zwrotu niespłaconej kwoty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pożyczki, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wezwania do jej zwrotu, jeżeli prowadził działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy albo naruszył inne warunki umowy.
- Pożyczkobiorca jest obowiązany dokonać zwrotu niespłaconej kwoty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wezwania do jej zwrotu, proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli prowadził działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy. Przepisów pkt 4 i 5 nie stosuje się.
- Do poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej, któremu udzielono pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie stosuje się przepisów pkt 4 i 5
- Zwrot niespłaconej kwoty pożyczki, o której mowa w pkt 1, podlega zwiększeniu o kwotę uzyskanej korzyści wynikającej z różnicy oprocentowania spłaconej części pożyczki w stosunku do oprocentowania równego stopie referencyjnej obliczonej zgodnie z metodologią określoną w Komunikacie Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14 z 19.01.2008, str. 6) obowiązującego w dniu otrzymania pożyczki.
- W przypadku gdy pożyczkobiorca, z zastrzeżeniem pkt. 1, w okresie do 36 miesięcy, obliczonych od pierwszego miesiąca, w którym podjął działalność gospodarczą z wykorzystaniem środków pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, spłaca pozostały do spłaty kapitał pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, wraz z odsetkami równymi stopie referencyjnej obliczonej zgodnie z metodologią określoną w Komunikacie Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych, naliczonymi od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z terminami przyjętymi w harmonogramie spłat pożyczek.
- W przypadku śmierci pożyczkobiorcy pkt. 4 i 5 nie stosuje się.
Udzielanie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy:
- Osobom, którym udzielono pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, można udzielić pożyczki na utworzenie stanowiska pracy nie wcześniej niż po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
- W przypadku gdy pożyczkobiorca korzysta z karencji w spłacie kapitału, bieg trzymiesięcznego terminu rozpoczyna się po zakończeniu okresu karencji.